Back To Top

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Kalendarz

Marzec 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

IMG 2124„ŚWIĘTO PRZESZŁOŚCI - ŚWIĘTEM DLA NAS…” – WIWAT MAJ, 3 MAJ !!

W przepiękny trzeciomajowy dzień mieszkańcy gminy Borki oraz zaproszeni goście mieli okazję uczestniczyć w gminnych obchodach Święta Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Strażaka. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele p.w. Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Borkach. Msza miała uroczystą oprawę – uczestniczyły w niej poczty sztandarowe naszej szkoły (gimnazjum i szkoły podstawowej) oraz poczty wystawione przez jednostki straży pożarnej z terenu gminy Borki.Celebransami zaś byli ks. Waldemar Pawelec, pallotyn oraz ojciec Wojciech Niścigorski, werbista misjonarz (o. Wojciech pracuje w Papui Nowej Gwinei i właśnie w jednym z dialektów papuaskich udzielił błogosławieństwa uczniom, nauczycielom oraz strażakom).

Oficjalna część obchodów miała miejsce w hali sportowej ZPO w Borkach, gdzie prowadzący uroczystość pan Marek Makosz powitał wszystkich obecnych, przedstawił przybyłych gości, wśród których między innymi byli: pan Marcin Czyżak, reprezentujący marszałka województwa lubelskiego, Sławomira Sosnowskiego, pan Radosław Sałata, wójt gminy Borki, radni gminni, sekretarz Gminy Borki, pani Renata Leszcz, dyrektorzy szkół z terenu gminy, sołtysi i przedstawiciele jednostek straży pożarnej.

Po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał wójt Gminy Borki, pan Radosław Sałata, który w swoim wystąpieniu nawiązał do 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, podkreślając doniosłość tego wydarzenia. Następnie odbyło się wręczenie odznaczeń i pamiątkowych medali zasłużonym strażakom z jednostek straży pożarnej naszej gminy. Kolejnym punktem uroczystości były okolicznościowe wystąpienia gości, głos zabrał pan M. Czyżak, przedstawiciel marszałka województwa lubelskiego oraz pani R. Leszcz, która odczytała przesłane przez zaproszonych (a nieobecnych) gości listy.

Ostatnim punktem tej części obchodów był program artystyczny w wykonaniu uczniów naszych szkół. Program ten był połączeniem inscenizacji ( wizyta władców Prus, Austrii i Rosji u króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i decyzja o I rozbiorze Polski oraz spotkanie króla Stanisława Poniatowskiego z marszałkiem Małachowskim, Hugo Kołłątajem i Ignacym Potockim i moment uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 roku) z poetycko – wokalną interpretacją utworów nawiązujących do tego wydarzenia historycznego (całość opracowała w oparciu o scenariusz Urszuli Kieras Małgorzata Górna). Aktorami w przedstawieniu byli: król Poniatowski – Karol Filip, caryca Katarzyna – Kinga Gurtat, cesarz austriacki Franciszek Józef – Damian Parysek, król pruski Fryderyk – Radek Przysiadka, Stanisław Małachowski – Kacper Karwowski, Ignacy Potocki – Krystian Całka, Hugo Kołłątaj – ponownie Radek Przysiadka, a jako narrator całej opowieści wystąpiła Kinga Obroślak. Scenki historyczne były przeplatane recytacjami Agaty Adameczek oraz Wiktorii Czyżak, a całość dopełniały pieśni w wykonaniu grupy wokalnej w składzie: Ala Kożuch, Natalia Obroślak - solistki, Agnieszka Mazur, Agata Kania, Natalia Skowron, Michał Szajna, Kamil Mitura, Ola Blicharz, Monika Trojak, Agata Adameczek, Kuba Różycki, Karol Świć, Magda Kozieł, Ania Janczura, Wiktoria Czyżak, Marta Kolęda, Karolina Pietrzela, Wiktoria Filip. Nie zabrakło również tańca. Część artystyczną rozpoczęli najmłodsi – uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej, a zakończyli starsi z klas II, III i IVB - uczestniczący w zajęciach tańca ludowego, prowadzonych w szkole przez instruktora GOKiS w Borkach z/s w Woli Osowińskie, Pawła Jędrejka. Ich występ spotkał się z żywiołową reakcją publiczności, co oczywiście podbudowało młodych artystów i na pewno będzie zachętą do dalszego wysiłku. Podziękowania za pracę należą się wszystkim występującym uczniom (naprawdę wielkie brawa!!!), ale także nauczycielom pracującym przy oprawie artystycznej i oczywiście rodzicom za okazaną pomoc. Szczególne słowa uznania dla pań Elizy Filip, Renaty Parysek i Ewy Gurtat za wielkie zaangażowanie w przygotowanie kostiumów dla występujących pociech. Poza tym nad częścią artystyczną pracowali: warstwa muzyczna – pani Agnieszka Kochańska, scenografia i warstwa plastyczna - panie Jadwiga Suska i Karolina Sałata, strona techniczna – pan Marek Sikora i Marcin Kułak z klasy IIIB.

Małgorzata Górna

Copyright © 2009 - 2019 Marek Sikora Rights Reserved.