Back To Top

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Kalendarz

Maj 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

PA040046Śladami Henryka Sienkiewicza i żołnierzy generała Kleeberga

W czwartek, 4 października, klasa V b uczestniczyła w wycieczce do Woli Okrzejskiej, Okrzei i Woli Gułowskiej. W Muzeum H. Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej wysłuchaliśmy ciekawej opowieści pani przewodnik o życiu i twórczości wielkiego powieściopisarza. Po ostatniej modernizacji Muzeum jest jeszcze ciekawsze i oferuje bezpośrednie spotkanie z ..., no nie żywym pisarzem, ale jego figurą woskową, a także dzięki udostępnieniu rekwizytów umożliwia wcielanie się w postacie z powieści sienkiewiczowskich.

W drodze do Woli Gułowskiej zatrzymaliśmy się w Okrzei, gdzie na cmentarzu parafialnym  pomodliliśmy się przy grobie matki H. Sienkiewiecza. Następnie wszyscy śmiało zdobyli Kopiec Sienkiewicza. Tylko z zejściem z Kopca niektórzy uczniowie mieli problemy (młodych wycieczkowiczów dopadła choroba wysokościowa).

Ostanią miejscowością na trasie naszej wycieczki była Wola Gułowska. Tu naszym celem było zapoznanie się z historią kampanii wrześniowej, a dokładnie jej ostatnim epizodem -  bitwą pod Wolą Gułowską i Kockiem stoczoną z Niemcami przez jednostki SGO "Polesie" gen F. Kleeberga. Na kwaterze żołnierskiej miejscowego cmentarza wysłuchaliśmy informacji o bitwie, zapaliliśmy znicz i pomodliliśmy za poległych żołnierzy "Polskiego Września".

Do historii walk pod Wolą Gułowską nawiązał również karmelita - brat Tadeusz Lisiński  oprowadzający nas po kościele gułowskim. Kościół z cudownym wizerunkiem Matki Boskiej Patronki Żołnierzy „ Polskiego Września" jest wspaniałą budowlą barokową. Brat Jan opisał nam   z detalami wystrój kościoła, pozwolił też przejść za ołtarzem i zajrzeć do jego podziemi.

W opiece nad uczniami wspierały wychowawczynię panie: Grażyna Obroślak i Iwona Frączek. Dziękujemy paniom za poświęcony czas.

Aldona Sobczuk

Copyright © 2009 - 2019 Marek Sikora Rights Reserved.