Back To Top

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Kalendarz

Sierpień 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

IMG 3857„Czy słowa mogą ranić?” – koncert profilaktyczny Jacka Musiatowicza

Jacek Musiatowicz  to poeta, muzyk, piosenkarz z Radzynia Podlaskiego, laureat nagrody Prezydenta RP za wybitną osobowość twórczą za 1997 rok, laureat 33. Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, autor tekstów do piosenek między innymi Patrycji Markowskiej, Iwony Węgrowskiej, jego piosenka „Po tamtej stronie dnia” w wykonaniu Marka Dyjaka pojawia się w filmie „Underdog”. W naszej szkole gościł wraz z synem Michałem, niezwykle utalentowanym gitarzystą, który wydał właśnie swoją pierwszą płytę. Michał brał również udział w programie „Must Be The Music. Tylko Myzyka”.

Obaj artyści, na zaproszenie wójta Gminy Borki, pana Radosława Sałaty, wystąpili 5 lutego z koncertem profilaktycznym „Czy słowa mogą ranić”. Koncert adresowany był do uczniów szkół  podstawowych z terenu naszej gminy, toteż hala gimnastyczna zapełniła się młodzieżą z klas VI-VIII i gimnazjum z okolicznych szkół. Spotkanie rozpoczął pan dyrektor Roman Pawelec, który krótko przybliżył publiczności sylwetkę głównego wykonawcy, Jacka Musiatowicza oraz przedstawił cel spotkania.

Program słowno-muzyczny w wykonaniu Jacka Musiatowicza i jego syna Michała wzbudził spore zainteresowanie uczniów. Autor spotkania mówił o sprawach dotyczących konsekwencji podejmowanych decyzji przez młodych ludzi, zgubnych skutków uzależnienia od różnorakich używek, przestrzegał i ukazywał negatywne konsekwencje wejścia na drogę uzależnienia. Używając barwnego języka, powołując się na własne doświadczenia, doświadczenia syna Michała pokazał młodzieży, w jaki sposób różnego rodzaju sytuacje, w których się znajdujemy, mogą całkowicie zmienić ludzkie życie. Jak podkreślał, tym, co ratuje bardzo często od życiowej klęski, jest pasja. Tak, jak nagle odkryta pasja syna do gry na gitarze, pomogła mu zapomnieć o życiowym marzeniu bycia gwiazdą piłki nożnej. Wypowiedzi artysty przeplatane były utworami muzycznymi - uznanie wzbudziły gitarowe riffy Michała. Nie zabrakło również humorystycznych akcentów, widzom szczególnie spodobała się piosenka o gacku…  Jacek Musiatowicz poruszył też kwestię poczucia własnej wartości, angażowania się w swoje zainteresowania i pasje, szacunku do rodziców i do siebie samych. Starał się uświadomić uczniom, że jedną z najważniejszych rzeczy, która nas definiuje, jest język, jakim się posługujemy, szczególnie w miejscach publicznych… Czyli wulgaryzmy jako przecinki i wykrzykniki w wypowiedzi nie świadczą o dorosłości ani też o mądrości… Odwoływał się również do wiary, do słów Ks. Jana Twardowskiego i Św. Jana Pawła II, zwracając uwagę, że swoje własne wybory życiowe zawdzięcza m.in. Ks. Twardowskiemu, którego miał przyjemność poznać osobiście. Mamy nadzieję, że spotkanie z Jackiem Musiatowiczem przynajmniej części obecnych dało trochę do myślenia. Szkoda tylko, że zabrakło tych najbardziej znanych piosenek muzyka…

Małgorzata Górna

Copyright © 2009 - 2019 Marek Sikora Rights Reserved.