Back To Top

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Kalendarz

Październik 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

KonkursChopin, Zamek Lubelski i sukces Karoliny…

Nasza przygoda z konkursem pt. „Chopin w słowach i obrazach” zaczęła się ponad miesiąc temu. Na stronach internetowych znaleźliśmy informację o tym wydarzeniu, organizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie. W tym roku ogłoszone zostały dwie kategorie:

I - quiz wiedzy dotyczącej życia i twórczości F. Chopina,

II - konkurs prac multimedialno – filmowych.

W drugiej kategorii wysłaliśmy dwie prace, z których jedna została wyróżniona – Alicja Szabrańska odbierała dzisiaj dyplom i nagrodę. W swojej prezentacji multimedialnej Ala pięknie przedstawiła muzykę Chopina w kontekście codziennego życia. Autorką drugiej prezentacji była Monika Całuch.

Quiz wiedzy odbył się dziś, 13 kwietnia, a miejsce spotkania było nietuzinkowe: Muzeum Lubelskie na Zamku w Lublinie. Z pytaniami konkursowymi dzielnie radziły sobie Karolina Grzywacz i Michalina Kulik. Dziewczynom należą się słowa uznania, gdyż skala trudności była duża i przygotowanie się wymagało intensywnej nauki: zgłębiania życiorysu kompozytora, dobrej znajomości utworów (sprawdzian ze słuchania) oraz kojarzenia obrazów powiązanych z Chopinem. Karolina była bezkonkurencyjna- zajęła I miejsce. Gratulacje !!!

W przerwie między konkursem a uroczystym podsumowaniem wszystkie sale wystawowe były otwarte dla uczestników, więc chętnie skorzystaliśmy z możliwości zwiedzenia stałych i czasowych ekspozycji. Muzeum zapewnia też młodszym zwiedzającym ciekawe zabawy, w których wzięły udział nasze gimnazjalistki: malowanie eksponatów na szkle witryny czy układanie obrazów z klocków. Potem odbyła się uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień laureatom, a całość uświetnił recital Litwina Edwina Szwajkowskiego. Grał on utwory  W.A. Mozarta i F. Chopina. Mimo młodego wieku litewski artysta jest już laureatem wielu konkursów pianistycznych, a dowodem jego wirtuozerii był ten właśnie recital. Rangi wydarzeniu dodała między innymi obecność dyrektora Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie Alberta Grudzińskiego czy też dyrektora Filharmonii Lubelskiej, dr Jana Sęka.

Ten dzień był dla nas pełen pozytywnych emocji – od radości ze zwycięstwa po różnorodne wrażenia artystyczne. Jeszcze raz wielkie gratulacje dla Karoliny i Ali, brawa dla pozostałych uczestniczek konkursu.

O sukcesie Karoliny w Panoramie Lubelskiej >>TUTAJ<<

Agnieszka Kochańska

Copyright © 2009 - 2021 Marek Sikora Rights Reserved.