Back To Top

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Kalendarz

Kwiecień 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Czym jest orientacja zawodowa?

Definiuje się ją najczęściej jako:

- całokształt zabiegów wychowawczych ze strony różnych instytucji, a głównie szkoły i rodziny , mających na celu pomóc młodzieży w samodzielnym, świadomym, właściwym wyborze zawodu. Jest to zatem długotrwały proces oddziaływań na jednostkę, trwający od jej dzieciństwa po wybór zawodu.

- ukierunkowaniemłodzieży na wybór zawodu przez dostarczenie informacji zawodoznawczej.

Z orientacją zawodową wiążą się inne pojęcia.

- Doradztwo zawodowe – proces, w którym doradca zawodowy pomaga radzącemu się w lepszym zrozumieniu siebie, swych możliwości, określeniu właściwego dostosowania zawodowego, ukierunkowaniu na wybór lub zmianę zawodu. Usługi doradcze kierowane są do młodzieży stojącej przed wyborem zawodu, pracowników, którzy z różnych względów muszą zmienić zawód, osób bezrobotnych, które przez dostosowanie kwalifikacji mogą poprawić swą sytuację na runku pracy.

- Poradnictwo zawodowe:

- udzielanie pomocy osobie radzącej się w wyborze zawodu przez zdiagnozowanie jej predyspozycji zawodowych, możliwości, zainteresowań za pomocą specjalistycznych metod (testy inteligencji, osobowości, itd.),

- systematyczna, planowa i długofalowa pomoc dzieciom, młodzieży oraz osobom dorosłym w planowaniu i realizacji ścieżki kariery zawodowej.

Co jeszcze należy wiedzieć?

- Doradca zawodowy - osoba udzielająca pomocy, w formie grupowych i indywidualnych porad zawodowych, młodzieży i osobom dorosłym w wyborze zawodu, kierunku kształcenia i szkolenia, uwzględniając ich możliwości psychofizyczne i sytuację życiową, a także potrzeby rynku pracy oraz możliwości systemu edukacyjnego, współpracując z rodzicami i nauczycielami w procesie orientacji zawodowej uczniów oraz wykorzystując w tym celu wiedzę o zawodach, znajomość psychologicznych i pedagogicznych technik, diagnozę rynku pracy oraz techniczne środki przekazywania informacji zawodowej.
(Klasyfikacja Zawodów i Specjalności. 1995. Wyd. MPiPS. Tom V, Zeszyt 2   cz. II. s. 497)


Zawód– zespół czynności wykonywanych przez poszczególne osoby w sposób uregulowany

i wewnętrznie spójny . Wykonywanie zawodu wymaga odpowiednich kwalifikacji zdobytych

w wyniku kształcenia lub praktyki. Praca zawodowa stanowi źródło dochodów, a tym samym zapewnia utrzymanie pracującemu i jego rodzinie. Wykonywanie zawodu może też zapewnić wykonującemu go samospełnienie i uznanie społeczne.

 

Zawodoznawstwo - usystematyzowana wiedza o zawodach i związanych z nimi pracach. Celem zawodoznawstwa jest badanie uwarunkowań funkcjonowania w poszczególnych zawodach, opracowywanie charakterystyk zawodów, rozwijanie metod badania rynku pracy, prognozowanie zmian na rynku pracy.

Informacja zawodowa – zbiór danych potrzebnych osobie zainteresowanej do podejmowania kolejnych decyzji edukacyjnych, zawodowych oraz związanych bezpośrednio z zatrudnieniem.

Wewnątrzszkolny System  Doradztwa-  ogół działań podejmowanych przez daną szkołę w dziedzinie orientacji zawodowej i poradnictwa zawodowego, mających na celu przygotowanie uczniów do wyboru dalszej ścieżki kształcenia i zawodu.

Copyright © 2009 - 2024 Marek Sikora Rights Reserved.